Oobleck hamuru duyusal oyunların en kolay hazılananlarındandır . Şimdi kısaca bu duyusal oyunlar neden önemli ona değinmek istiyorum .

Duyusal oyunlar çocukların 5 duyusunu aynı an da çalıştırabilen tek oyundur . Aynı zaman da oyunun bir kuralı olmadığı için çocuk dileği gibi oynama şansına sahiptir . Hal böyle olunca oyun sonrası çocukta bir gevşeme ,rahatlama ve sakinlik hali gerçekleşir . Bu oyunun bir faydası da çocuklar uzun süre oynayabildikleri için dikkat süresini uzatır . E bu kadar faydalı oyunları çocuğa sunmamak olmaz değil mi ?

Şimdi gelelim oobleck hamurunun nasıl hazırladığına 3 su bardağı mısır nişastasına 1 su bardağı su ekleyip karıştırıyoruz .Fakat ilk resim de gördüğünüz gibi ben nişastaya su eklemeden önce Muhammed Ali ‘nin o dokuyu da hissetmesi adına kuru olarak da dokunmasını sağladım .      Daha sonra su dökünce çok farklı bir hamur oluşuyor . Katı mı ? Yoksa sıvı mı?Bazı sıvılar baskı olunca katı , baskıyı kaldırınca sıvı olabiliyor . Oobleck de bunun en güzel örneklerinden biri . Bilimsel bir deney yaparken aynı zaman da bebeğinizin rahatlaması harika oluyor 😉 E tabi 9 aylık bir bebeğe bilimsel açıklamalar yapmıyoruz 😉 O keyfini çıkarıyor . Bu hamuru 9 ay ve sonrası bebekler için uygulayabilirsiniz .  İlerleyen paylaşımlarım da göreceksiniz gıda boyası ile de renklendirdik. Sabırlı annelerin yavrularına keyifli oyunlar dilerim 🙂

Oobleck Hamuru 🙂

Yazı dolaşımı


Oobleck Hamuru :)” için 2 yorum

  1. Geri bildirim: Sarı Oobleck Hamuru :) |

Bir cevap yazın