Eşim iş için  Gaziantep ‘ e gitmesi gerekiyordu.Fırsat bu fırsat dedik biz de takıldık peşine 🙂 Çünkü Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin  ve Ortadoğu’nun birinci,Avrupa’nın ikinci ,Dünya’nın üçüncü en büyük hayvanat bahçesidir.

Gitmeden önce bir dizi hazırlık yaptım 🙂 Daha önce resimler de gördüğümüz hayvanları canlı canlı görebilecektik . Yanımıza içerisin de gerçek hayvan resimleri olan kitaplarımızı ve bir de gerçek hayvan resimlerini yapıştırdığım bir dosya hazırladım . Yolculuk sırasın da bol bol kitaplara baktık Muhammed Ali’ye hayvanat bahçesine gideceğimizi , orada resimlerine baktığımız hayvanların gerçeklerini görebileceğimizi anlattım 🙂    Yaklaşık 5 saat araba yolcuğundan sonra nihayet gelmiştik 🙂 Dosya da resimleri olan hayvanları canlı canlı eşleştirme yapabilme imkanı bulacaktık . Bu durum bilişsel gelişim için bulunmaz bir fırsattı 😉      Ağabeyi aldı dosyayı eline ve dosyamız da olan hayvanları Muhammed Ali ‘ ye göstererek bulmasını istedik . O gösterdi Batu işaretledi 🙂      Envayi çeşit hayvanı bir arada görebiliyorsunuz . Dosyamız da olmayan öyle çok hayvan vardı ki inanamadım. Türleri farklı maymunlar , kuşlar , deniz canlıları …. git git bitmeyen hayvanat bahçesi yapmışlar :)) Ayaklarımıza karasular indi 🙂 1000 dönüm yer gezmişiz haberimiz yok 🙂 Hayvanat bahçesinin içerisini gezmek için tramvay gibi minik trenler , otobüsler falan vardı ama biz artistlik yaptık, kendimiz gezeriz  dedik! hiç tenezzül etmedik :)) Çünkü her şeyi görmek istiyoruz ve araçlara binersek göremeyiz diye düşündük 🙁      Dosyanın içi bu şekildeydi , dosyamız da olanları işaretledik olmayan sadece fil vardı . Bizim gittiğimiz dönem de fili hava şartları nedeniyle farklı bir yere götürmüşlerdi ve biz göremedik . Eve dönüş yolun da bol bol hayvanları konuşmuştuk yine ve dosyamız anı olarak  bir köşe de duruyor . Sizler de kültür gezileriniz de çocuklarınıza öncesinden böyle ufak tefek hazırlıklar yaparak ön bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz . Bu tarihi yerler olabilir , doğa gezileri olabilir ,mimari yapılar olabilir … Ön bilgi ve gezi birleşince fazlasıyla verimli oluyor 😉

Yazımı bitirmeden önce hayvanat bahçeleri ile ilgili fikirlerimi de yazmak istiyorum . Oradan döndükten sonra , evet çocuklar için çok güzel bir gezi oldu hatta benim için de öyle ama … Onların yaşam alanlarından koparılıp her ne kadar büyük olursa olsun , bir yere hapsedilmiş olmaları fazlasıyla üzücüydü benim için . Düşünsenize sizi evinizden alarak başka bir yere hiç tanımadığınız bir yere koyup kapatıyorlar . Ne hissederdiniz ?

Hayvanat Bahçesi Gezisi

Yazı dolaşımı


Hayvanat Bahçesi Gezisi” için bir yorum

Bir cevap yazın