Sık sık bilişsel gelişimi destekleyen etkinlik cümlesini kullanıyorum. Peki bu bilişsel gelişim nedir ? Biz bu gelişim sürecini neden bu kadar önemsiyor ve destekliyoruz? Bu soruların yanıtını kısaca vermeye çalışacağım .

0-6 yaş erken çocukluk dönemin de biz anneler çocuklarımızın gelişim sürecini gerek gözlemleyerek gerek deneyimleyerek desteklemeye çalışıyoruz . Benim Muhammed Ali de en çok desteklediğim gelişim evresi bilişsel gelişimdir . Bilişsel gelişimi desteklenen çocuklar da zeka seviyesi %30 oranına kadar arttırılabiliyor . Özellikle bilişsel gelişim çalışmalarını özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız da daha çok ağırlık verilir .Maria Montessori de Montessori Eğitimini  özel eğitim gereksinimi olan çocuklara da uygulamış ve bunun pozitif sonuçlarını gözlemlemiştir . Montessori eğitim sistemin de çocuk duyu materyalleri ile bilişsel olarak fazlasıyla desteklenmektedir .

Biliş; kelime anlamı olarak bilmek, algılamak ,farkında olmak anlamına gelmektedir .Tanımayı ,öğrenmeyi, anlamayı, düşünmeyi, dil gelişimini ,problem çözme becerisi edinmeyi, sembolleştirmeyi, kavram oluşturmayı ,gruplandırmayı içeren zihinsel gelişim sürecidir.

Tüm gelişim alanları birbiri ile yakından ilintilir ancak, bilissel gelişim tüm gelişim alanlarını tetikleyici aynı anda diğer alanların kazanımlarını bütünleyen kilit alandır.

İşte evimiz de çocuklarımıza uyguladığımız birçok çalışma bilişsel olarak çocuğumuzu desteklemektedir . Neden çocuğumuz için uygun bir çevre oluşturup böyle çalışmalar hazırlamayalım ki ?

 

 

Bilişsel Gelişim Nedir ?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın