Kaşıklama ve bir kaba aktarmak gibi etkinlikler ,kas koordinasyonunu geliştirir . Bu alıştırma yemek yeme gibi günlük yaşam becerilerini geliştirmeye yardımcı olduğu gibi aynı zaman da çocuğunuzu ileri de yazı yazma eylemi için hazırlar .İlk önce büyük tanelilerle ve çocuğunuzun elleri ile aktarmasını sağlayabilirsiniz . Daha sonra yavaş yavaş küçük taneli bakliyatlar ile kaşık veya maşa ile devam edebilirsiniz .

Aktarma yapılırken dikkat etmeniz gereken kurallar;

-Dolu kaseyi sol tarafa , boş kaseyi de sağ tarafa koymalısınız ,

-Kaşığı iki kasenin ortasına koymalısınız (çocuk hangi eliyle aktarmak isterse o eliyle rahatça alabilmeli )

-İlk önce rehber olarak siz yapıyorsunuz çocuğunuz izliyor .

-Kaşığı alın ve mısırları kaşıkla solda ki kaseden alıp sağdakine aktarın .

-Aktarma yaparken dökülen taneleri tek tek toplayarak kaseye koyun ,siz ne kadar özenli yaparsanız çocuğunuz da öyle davranacaktır.

-Tüm aktarma işlemi bittikten sonra kaseleri yer değiştirin ve  eski haline yani dolu kab sol tarafa ,boş kab sağ tarafta olacak şekil de yerleştirdikten sonra kaşığı da ortaya koyduktan sonra çocuğa yapmak ister misin ? diye soruyoruz . Yapmak istemediğini söyler ise çalışmamızı kaldırıyoruz .

-Daima soldan sağa doğru çalışmalısınız .Bu çocuğunuzu okumaya hazırlar .

NOT: Daha önce elleriyle aktarma yapmamış bir bebek, ellerinin doyuma ulaşmamış olması nedeniyle siz direk kaşıkla aktarma çalışması yapmasını isterseniz muhtemelen reddedecektir . Bu yüzden mutlaka öncesin de bol bol ellerini kullanabileceği çalışmalar hazırlamalısınız .

 

Aktarma Yapabilirim 🙂

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın