1-2 yaş arası çocuk gelişimi ve aktiviteleri :
Her çocuk gelişim basamaklarını farklı zamanlarda ve hızda tamamlar. Her gelişim evresi çocuğun tüm gelişimi için önemlidir. Bu süreçte ebeveynler çocuklarının yeni bir beceri kazandığını gördüklerinde mutlu olurken, henüz kazanamadığı beceriler konusunda endişe duyabiliyor. Çocukların gelişim aşamaları hakkında bilgi edindikten sonra ebeveynlerin çocuklarının biran önce bu becerileri kazanmaları gerektiği konusunda endişelenmemeleri önemlidir. Her çocuğun kendi içinde bir gelişimi ve ilerleme hızı oldugu unutulmadan, sabırlı ve gözlemci olmak yeterli olacaktır.
Aktiviteler :
-Oral dönemi bitiren çocuklar için oyun hamuru aktiviteleri eğlenceli olabilir . -Masa üzeri gibi sert bir zemine döktüğünüz parmak boyası ile ellerinin çıkardığı izleri inceleyebilir.
-Renk ayrımı yapmasını sağlayacak etkinlikler hazırlanabilir.İlk etapta iki ana renkle başlayarak hazırlanmalıdır.(Kırmızı ve yeşil ponponlari aynı renkte ki kapıların içine atarak gruplandirmasini saglayabilirsiniz)
-Yumurta kolisinin gözlerine ceviz doldurabilirler . Ellerini kullanmak hoşuna gidecektir .( yumurta kolisi kullanılmamış olmalıdır )
-Bardaktan bardağa su aktarma çalışması yapılabilir. (Bardakların boyutu bebeğinizin ellerine göre olmalı) -Kaptan kaba fındık, nohut,fasulye vb. aktarmalar yapabilir. (Aktarma yaparken soldan sağa doğru aktarma yapılması sağlanmalı)
-Çocuğunuzu iyi gozlemleyerek ilgi alanına göre ve yapabilirligi doğrultusunda zorlastirabilirsiniz.
ÖNEMLİ 👉Evde çocuklara hazırlanan etkinliklerden daha çok EQ zekasının (duygusal zeka) gelişimine önem verilmesi gerekir.Bu zekanın gelişimi çocuğun ilişki kurabilmek ve sürdürebilmek, kendisini ifade etmek ve yonetebilmek gibi konularda duygusal zekanın analitik olandan çok daha önemli bir rol oynamaktadır. EQ zekasının gelişimin de en büyük katkı çocukların yaşıtlarıyla bir araya gelmesiyle olur.
-Dijital ortamlardan ziyade doğada vakit geçiren çocukların daha sakin , daha iyi bir gözlemci olmalarını sağlamaktadır.
.
NOT: Aktivite esnasında çocuklarınızı lütfen yalnız bırakmayınıaz 💕

12-24 Ay Arası Bebek Gelişimi Ve Aktiviteleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın