0-1 yaş bebek aktiviteleri :
Bebeğiniz cisimleri elleriyle kavramaya başlamasıyla birlikte ( bu genellikle 3.ayda başlar) siz anneler de artık ufak ufak onlar için aktiviteler hazırlamaya başlayabilirsiniz .
DUYUSAL ŞİŞELER : Öncelikle dikkat etmeniz gereken şiselerin küçük boyutlu ve ağır olmaması için plastik olmasıdır . Bu şiselerin içerisine renkli ponponlar , boncuklar , kurdelalar, nohut ,fasulye gibi bakliyatlar , minik ziller gibi materyaller koyarak hazırlayabilirsiniz . Bu etkinliği gerçeklestirirken bebeğinizi yüz üstü yere yatırarak oturabiliyorsa oturtarak onun incelemesine yardımcı olarak gercekleştirebilirsiniz .
AYNA: Eviniz de uygun bir duvara zemine yakın olacak sekil de bir ayna monte edip karşısına bir minder koyduktan sonra bebeğinizi yatırarak onun kendi vücudunu ve yüzünü keşfetmesi için fırsat tanıyabilirsiniz . Bebeğiniz ayna da kendi yansımasını görerek hareketlenmeye başlar . Kafasını kaldırma çabasına girerer , bacaklarını ve kollarını hareket ettirir . Bu durum bebeğinizin motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur . Ve ileri de emekleme ve yürüme dönemi için bir hazırlık olmuş olur .
YOĞURT: Bebeğinizin ilk boyası …. Bebeğiniz oturmaya basladıktan ve katı gıdaya gectikten sonra uygulamaya başlayabilirsiniz . Yoģurdun katı olanını tercih ederseniz bebeğinizin avuçlarının arasında kalmasına ve mıncıklamasına yardımcı olacaktır. İsterseniz renklendirebilirsiniz . Bunun için (sarı-portakal suyu , kırmızı -pancar suyu , kahverengi -elma suyu ,turuncu-havuc) evde kendinizin hazirladiģi meyve sularını tercih edebilirsiniz .
NOT: Bebeğiniz bu aktiviteyi gercekleştirdigi zaman yogurdun icine düşmüş kadar kirlenecektir 🙂 Bunun için öncesin de bir muşambanın üzerin de uygulamanız temizliği kolaylastırır. Ayrıca ben dayanamam bu kadarına diyen annelerimiz de olacaktır 🙂 Onlar lütfen bu tarz etkinliklere hiç girismesin çünkü çocuklar olumsuz yüz ifadelerinden dahi etkilenebilir ve suçluluk duygusu hissedebilir . Ayrıca çocuk oyun esnasın da engellenirse ızdırap vermiş olursunuz . Buna istinaden sabredemeyeceğiniz aktiviteler hazırlamamanız daha dogru bir adım olur .
DUYUSAL KEŞİF SEPETLERİ :Bir sepetin içerisine çocuğunuzun dokunduğu ve ağzına aldığı zaman tehlike yaratmayacak nesnelerle doldurup keşfetmesini sağlayabilirsiniz . Ayrıca bu sepetleri tek renk ( mavi sünger , mavi top , mavi toka,mavi kurdela gibi… ) materyallerle de hazırlayarak renklerin keşfini yaşamasına fırsat verebilirsiniz . Bu etkinlik esnasın da bebeğinize nesnelerin özelliklerini de (kırmızı cüzdan , mavi kurdela , yumuşak sünger …)kısaca belirtmelisiniz .
.
.
Genel olarak söylersek ; bu aktivitelerin cocuklara kazanımı duyularının gelişmesine(dokunarak ,görerek,sesleri duyarak , tad alarak ), merak duygusunun gelişmesine ve ihtiyacını karşılamaya , ince motor becerilerine ve beyin gelişimine yardımcı olmaktadır .
ÖNEMLİ ! Aktivitelerinizi yaparken bebeğinizi lütfen yanlız bırakmayınız .💕

0-12 Ay Arası Bebek Gelişimi Ve Aktiviteleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın